Ashaki maluje na hedvábí a experimentuje s křišťálovou pryskyřicí

Vloženo: 12. 8. 2012 17:20
O rozhovor jsme požádali Vandu z Českého Krumlova, která na DoGala.cz vystupuje pod přezdívkou Asaki a ve svém obchodu nabízí více než 90 pestrobarevných výrobků nejenom z hedvábí. Řekněte nám něco málo o Vás, co kromě tvoření děláte? Jmenuji se Vanda, pocházím z Českého Krumlova, ale kvůli studiu jsem přišla do Brna a už jsem tady zbyla. Učím soukromě španělštinu a mám dvě velké vášně. Jednu můžete vidět tady na DoGala a druhou je orientální tanec. Nedávno jsem si udělala lektorský kurz a vedu taneční kroužky pro děti. Můžete nám poodhalit, jak jste se vlastně dostala k vlastní tvorbě? Za to, že jsem začala něco vytvářet vděčím svojí mamce, která mi odjakživa kupovala všelijaké barvy, materiály, knížky... Za to, že jsem u tvorby zůstala, vděčím celé své rodině, že tak nadšeně přijímali mnou vytvořené dárky. A za to, že jsem se k tvorbě vrátila po zhruba sedmileté studijní pauze a začala i něco prodávat, vděčím svému příteli, který mě povzbuzoval a dokonce mi půjčil peníze na nové barvy.
Malování na hedvábí od Ashaki Malování na hedvábí od Ashaki
Jak vzniklo Vaše obchodní jméno, Vaše přezdívka? Moje obchodní jméno mělo být původně umělecké jméno pro orientální tanečnici. Je to jméno afrického původu a znamená Krásná, tak snad si s mými výrobky bude někdo připadat o kousek krásnější než obvykle :-) Co jsou podle Vás hlavní výhody koupě ručně vyráběných výrobků, oproti klasické masové produkci? Jednoznačně originalita a pak když si koupím ručně dělané náušnice, mám z nich takový jiný pocit... Jak se snažíte propagovat Váš obchod na DoGala nebo obecně Vámi vyráběné výrobky? Jaká forma propagace vlastního obchodu je podle Vás nejlepší? Občas se trochu snažím na internetu, ale nejraději jezdím na trhy. Poprvé jsem byla o loňském adventu a od té doby se snažím nevynechat jedinou akci ve svém rodném městě. Jaký je Váš nejoblíbenější výrobek z Vaší nabídky? Můj neoblíbenější výrobek je hedváná šála, která se zatím na DoGala nedostala, momentálně se u mě totiž všechno točí kolem letních jarmarků v Krumlově a nemám vůbec čas fotit... ale mám-li si vybrat tady, tak to bude asi Hnědě šifonová šálka.
Hnědě šifonová šálka Hnědě šifonová šálka
Jakou technikou výrobky tvoříte a jak jste se k této technice dostala? Technika, které se věnuji nejdéle a nejvíce je malování hedvábí a přivedl mě k ní jeden vánoční dárek před téměř patnácti lety. Ale mám ráda rozmanitost, a tak zkouším i jiné věci. Sem tam ušiju něco z korálků, poslední dobou experimentuju s křišťálovou pryskyřicí a už mám další dva plány. Co je podle Vás ve Vašem tvoření nejtěžší, co jsou největší překážky? Nejtěžší je pro mě focení. Dokonce mám pocit, že čím víc se to snažím naučit, tím hůř mi to jde. Naštěstí mám přítele, kterého to docela baví, tak jsem ho poslala na kurz a občas ho ukecám, aby mi pomohl :-)
Malování na hedvábí od Ashaki Malování na hedvábí od Ashaki
Kde berete inspiraci k tvorbě nových výrobků? To vůbec netuším, prostě mě občas něco napadne a je to. Někdy se mi stává, že mám chuť malovat, ale inspirace není, tak vezmu barvu, začnu dělat čáru a čekám, co se stane. Obvykle z toho bývá buď úplný průšvih, nebo naopak jedna z nejkrásnějších věcí. Kde by jste chtěla být za 10 let? Chtěla bych mít malinký obchůdek s ručně vyráběnýma věcičkama ve svém rodném městě. Jakou má podle Vás budoucnost ruční tvorba výrobků? Mám pocit, že v naší malé zemičce je tolik šikovných lidí, že si toho občas zapomínáme vážit. Ale když jsem minulý týden poslouchala anglicky mluvící turisty v Krumlově, vrátil se mi optimismus. Myslím, že při troše snahy vždycky dokážeme najít někoho, kdo naši práci ocení. Jaký je Váš oblíbený „konkurenční“ obchůdek na DoGala? ArtFashion a Elkeramika.