atelier27, kouzlo tvorby vinutých perel

Vloženo: 16. 1. 2012 21:24
Začátek propadnutí kouzlu tvorby vinutých perel se zrodil v roce 2008. Jana Pašková z Třebíče se učila mistrovskému řemeslu nejprve od paní Jany Wudy, rok po té od italského mistra skláře a designéra Davida Penza. Jak se dělají krásné, originální a osobité vinuté perly jsme se jeli podívat do Třebíče, kde na nás čekala malá a útulná dílnička, ze které bylo cítit nadšení a radost z tvorby. Paní Jana nás zasvětila do tajů ruční tvorby za hluku plynového kahanu sálajícího teplotu kolem 1000 stupňů Celsia.
Výroba vinutkové perly
Základní surovinou, kterou používá, je lampové české, italské nebo německé sklo ve tvaru tyčinky o průměru 7 až 12 milimetrů a délce 50 až 80 centimetrů. Jak již plyne ze samotného názvu, vyrábějí se tyto perly navíjením roztaveného skla nad plynovým hořákem na kovové tyčinky, které jsou namočeny v kaolínu, aby se perly po vychladnutí snadněji stahovaly z drátu a nepřilepily se k němu. V rozehřátém stavu se perly upravují různými typy dekorů.
Výroba vinutkové perly pod taktovkou prodejce atelier27
Po roce experimentů se sklem Jana investovala do kvalitního profesionálního kahanu. Nejraději pracuje s českým sklem, protože má o něco lepší barevnou škálu.
Výroba vinutkové perly
V dílně jsme si vyzkoušeli dvě klasické vinutky, které se dají krásně kombinovat s ručně barveným hedvábím, protože je originální a ke sklu se pěkně hodí. Srdeční záležitostí jsou pro Janu duté, přesto lehké vinutky, a vinutky s 3D efektem. Výrobky paní Jany můžete najít na DoGala.cz pod přezdívkou atelier27.
Takto vypadají finální výrobky, které jste viděli na videu
 
Kreativní dílna atelier27
 
Finální vinutá perla
 
Výroba vinutky