Červený trpaslík: lesklý kov stočený do kruhu mě zasáhl

Vloženo: 15. 7. 2012 21:23
Pavla Urxová ze Zbiroh prodává na serveru DoGala.cz pod přezdívkou Červený trpaslík. Jak se dostala k ruční tvorbě, a jak vidí budoucnost kreativní tvorby si můžete přečíst v tomto rozhovoru, její obchůdek můžete navštívit zde. Řekněte nám něco málo o Vás, co kromě tvoření děláte? Jmenuji se Pavla Urxová a před pár dny jsem oslavila osmadvacáté narozeniny. Povedlo se mi zplodit tři syny, jeden nastupuje v září do školy a dvojčatům je pouhý rok a půl, ale zlobí jak století čertí :-) Jsem tedy na rodičovské dovolené… dá se to nazvat dovolenou? Při tom všem shonu ještě studuji, naštěstí mě čeká už poslední rok, jsem vzornou :-) manželkou vzornému manželovi a tvořím a raduji se z každé chvíle u svého milovaného drátu.
Pavla Urxová prodává na DoGala.cz pod přezdívkou Červený trpaslík Pavla Urxová prodává na DoGala.cz pod přezdívkou Červený trpaslík
Můžete nám poodhalit, jak jste se vlastně dostala k vlastní tvorbě? To není tak dávno, kdy jsem se stěhovala do nového města a tam našla obchůdek s kreativním zbožím, mezitím i dráty a korálky. Ten lesklý kov stočený do kruhu mě natolik zasáhl, že jsem si musela pár klubíček koupit. Několikrát jsem tam přišla i s hotovými výrobky, tak jsem začala prodávat na komis, učit kurzy a hledat nové materiály a techniky. Narazila jsem na svůj dnes již nejoblíbenější nerezový drát - je pevný, tvárný, tajemně lesklý a svou barvu ani tvar neztrácí ani po dlouhých letech. Pak jsem musela drátování nechat - těhotenství s dvojčaty mi dalo zabrat, ale během té doby jsem našla onu techniku wire-wrapping a té se po narození a ještě pár měsíců regenerace věnuji naplno…
Pracovní prostor Červeného trpaslíka Pracovní prostor Červeného trpaslíka
Jak vzniklo Vaše obchodní jméno, Vaše přezdívka? Červený trpaslík vznikl spojením dvou slov červený, protože miluji červenou a trpaslík? Spousta lidí si ze mě dělalo srandu kvůli mé výšce, která je již v dnešní době normální. Měřím bezmála dva metry a alespoň ve virtuálním světě jsem se chtěla trošičku zmenšit. Až po odkliknutí registrace jsem si vzpomněla, že Červený trpaslík již existuje a v daleko větším formátu, než jsem já. Co jsou podle Vás hlavní výhody koupě ručně vyráběných výrobků, oproti klasické masové produkci? Jednoznačně originalita a cit. Každý tvořivec do svého výrobku vkládá kus svého já. To co vytvoří je jeho podpisem, jeho součástí a nikdy i kdyby se sebevíc snažil, neudělá dva kousky stejné! To u masové produkce nelze. Tam se jede na kusy a peníze, ne na cit a touhu něco vyprodukovat.
Ukázka z tvorby Červeného trpaslíkaUkázka z tvorby Ukázka z tvorby Červeného trpaslíka
Jak se snažíte propagovat Váš obchod na DoGala nebo obecně Vámi vyráběné výrobky? Jaká forma propagace vlastního obchodu je podle Vás nejlepší? Určitě osobní kontakt. Není nad to si výrobek osahat, vyzkoušet a zjistit, zda to je to pravé právě pro mě. Kolikrát se mi stalo, že lidi viděli něco na netu, já jim to přinesla, nebo poslala a první reakce vždy byla. To je tak maličké! Na fotografii je to tak obrovské… I proto se snažím k fotografiím vyrobit jednu v reálu. Jaký je Váš nejoblíbenější výrobek z Vaší nabídky? To se takhle nedá říct. Každý kousek, který vyrobím je jedinečný a ke všem chovám stejnou úctu. Je fakt, že ale jak se člověk zlepšuje, je motivován vlastním úspěchem a radami jiných, zkušenějších, tak jsou i mé výrobky lepší a lepší a k těm, co jsem vyrobila v dobách dávno minulých, již nemám takovou důvěru.
Ukázka z tvorby Červeného trpaslíka Ukázka z tvorby Červeného trpaslíka
Jakou technikou výrobky tvoříte a jak jste se k této technice dostala? Jako každá holka jsem začínala s korálky, navlíkala a splétala, pak nějaké to drhání, chvíli jsem i pletla a šila, ale pak jsem jednou narazila na drát a zjistila, že to je to, co mě bude provázet tvořivým životem. Drátovacích technik je nepřeberně a já se je naučila kombinovat. Nejraději mám však wire-wrapping - omotávání drátu drátem, k tomu přidávám i jiné techniky, jako třeba origami, fimo, šité kabošonky... Co je podle Vás nejtěžší ve Vašem tvoření, co jsou největší překážky? Nejtěžší a zároveň největší překážkou je čas a inspirace. Když je inspirace a není čas, tak se cítím strašně, když je čas a není inspirace, cítím se ještě hůř… No a teď si představte, jaké to pro mě je když mám čas, mám inspiraci a nemám materiál, nebo to správné místo :-) Kde berete inspiraci k tvorbě nových výrobků? No, to je zajímavá otázka…. Teď jak jí vysvětlit… V první řadě je tu drát, pak nějaký ten korálek či kabošon, pak mé ruce a až pak má inspirace. Něco mě napadne, hodím to na papír, vezmu do ruky drát a velmi brzy zjistím, že on nechce být v tom tvaru, jaký mu chci dát. Pak se nechám vést jeho pocity a ve většině případů to dopadne dobře. Když se nenechám vést a vedu si svou, tak je výrobek předem odepsaný!
Ukázka z tvorby Červeného trpaslíka Ukázka z tvorby Červeného trpaslíka
Kde by jste chtěla být za 10 let? Láká mě takové Švýcarsko. Všude hory, čistá voda, fajn lidi…. A v tvůrčím životě? Mým snem je, aby mě má vášeň živila, ale s tím, jak se dnes lidi staví k ruční práci nevím nevím... Jakou má podle Vás budoucnost ruční tvorba výrobků? Dřív byla ruční práce ceněná a lidé si jí vážili, pak přišel jakýsi zlom, materiál pro tvorbu se stal dostupným a je k dostání na každém rohu. Slyšela jsem spoustu názorů, že si to radši vyrobí sami a lacinějš. Vždy se tomu musím smát, obzvlášť když se u mého stánku zastaví dvě důchodkyně a ta jedna povídá druhé: Hele Mařko, tohle bys mi mohla vyrobit! Stejně ale věřím, že jak tato krize přišla, tak zas odejde a lidé si zas začnou ruční práce cenit… Jaký je Váš oblíbený „konkurenční“ obchůdek na DoGala? Není to reklama? Takovýchto konkurenčních obchůdků na internetu je spousta, a čím víc je tvořivců, tím víc je prodejních serverů. Bohužel, nebo bohudík se nejlépe prodává v kamenném obchůdku, nebo u mě doma :-) Moc děkujeme za rozhovor a přejeme, ať se na serveru DoGala.cz i mimo něj moc daří.