Guerilla Art: Partyzánský boj za krásnější svět

Vloženo: 11. 10. 2012 07:00
Pro někoho provokatéři a blázni, kteří se kradou po setmění do ulic s pletacími jehlicemi v ruce. Pro jiné lidé, kterým záleží na prostředí, v němž žijí, a nebojí se dělat věci jinak a po svém. Na přívržence hnutí „Guerilla Art“ se dá nahlížet mnoha způsoby, jisté ale je, že pro ně je to především zábava a snaha vytrhnout okolí ze zaběhlého stereotypu. A také touha učinit svět krásnějším… Guerilla Art je v našich končinách dosud poměrně neznámým hnutím. Jeho hlavní myšlenka se zrodila v 70. letech v hlavě Newyorčanky Liz Christyové, která si jednoho dne řekla, že už nebude čekat, až se městské úřady postarají o zkultivování ošklivé skládky na nároží, kolem které den co den chodívala. Liz se rozhodla vzít věci do vlastních rukou, zmobilizovala několik přátel a sama se s nimi pustila do práce. Během několika dní vyrostla na tom samém místě, kde se dříve nacházela jenom hromada suti, zahrada, která je dnes mimochodem jednou z hojně navštěvovaných atrakcí New Yorku. Nápad se ujal a zrodilo se Guerilla Art neboli partyzánské zkrášlování měst. S přívrženci této myšlenky se dnes již můžeme setkat skoro všude ve světě, nicméně v řadě zemí nejsou úřady činností „zelených partyzánů“ (z anglického „Green Guerillas“, jak si začala říkat skupina okolo Liz Christyové) nikterak nadšené a rády rozdávají pokuty za neoprávněné nakládání s veřejným majetkem. K argumentům partyzánů, že se jen starají o to, aby jejich okolí bylo hezké a upravené, zůstávají policejní hlídky často hluché. Guerilla Art zahrnuje řadu odnoží, z nichž nejrozšířenější je Guerilla Gardening (partyzánské zahradničení) a Guerilla Knitting (partyzánské pletení). Jak již názvy napovídají, každá z odnoží se snaží „bojovat“ za svá města jinými zbraněmi. Zatímco přívrženci Guerilla Gardening ve svém okolí sázejí kytky nebo zeleninu, kterou si po jejím uzrání může z veřejného místa kdokoliv vzít a sníst, fanoušci guerillového pletení a háčkování pletou slušivé barevné „kabátky“ stromům v parku, pouličním lampám, zábradlím nebo třeba stojanům na kola, a bojují tak proti pouliční šedi.
Opletený strom na Jánské ulici v Brně Opletený strom na Jánské ulici v Brně
Guerilla Knitting je poměrně novou záležitostí. Zrodila se před sedmi lety v Texasu, když majitelka butiku Magda Sayegová přemýšlela, jak by upravila vchod do svého obchodu, aby přilákal pozornost kolemjdoucích. Lepší způsob, než obléct vchodové dveře do zbytků vlny a rozpletených šál, si snad ani nemohla vybrat. Fenomén Guerilla Knitting se velice rychle rozšířil do celého světa a své příznivce si našel i v naší zemi.
Opletená značka na České ulici v Brně Opletená značka na České ulici v Brně
O tom, že hnutí Guerilla Art se již vkradlo i do českých luhů a hájů, svědčí například otevřená skupina Guerilla Knitting na sociální sítí Facebook, která aktuálně čítá téměř 500 členů. Když se podíváte do galerie, zjistíte, že již má na svém kontě úctyhodnou řádku pletených počinů a často se organizují různé hromadné akce a setkání.
Tyto barevné aplikace zdobí vchod Střední školy uměleckých řemesel a Vyšší odborné školy restaurátorské na Husově ulici v Brně. Tyto barevné aplikace zdobí vchod Střední školy uměleckých řemesel a Vyšší odborné školy restaurátorské na Husově ulici v Brně.)
Guerilla Art ale nemusí být nutně omezeno jen na pletení a sázení květin. Jedná se zkrátka o umění ve veřejném prostoru, které vzniklo v návaznosti na původní grafitti, zahrnuje tedy také malování na domy a zdi pomocí šablon, instalace v ulicích, lepení nálepek ve městě nebo psaní básní na zdi.
Všeříkající nápis v ponuré uličce Bělidla v Brně Všeříkající nápis v ponuré uličce Bělidla v Brně
Obyvatelé Brna se například mohou na mnoha místech moravské metropole setkat se stříkanými obrázky, nápisy či originální snivou poezií, která je dílem tajemného streetartového umělce vystupujícího pod pseudonymem „Timo“. Nejvíce jeho výtvorů můžete najít pod Pisáreckým mostem na trase cyklostezky okolo řeky Svratky.
Pod Pisáreckým mostem Pod Pisáreckým mostem
Timovy kresby nejsou jen samoúčelnými graffity, ale často nutí kolemjdoucí k zamyšlení tím, že upozorňují na nějaký nešvar, jako třeba známý nápis „Ticho“ nacházející se pod rušným vjezdem do Pisáreckého tunelu. Trefné jsou také jeho reklamní parodie.
Ticho Ticho
(D)rama (D)rama
Timova poezie Timova poezie
Guerilla Art nemá žádný přesně specifikovaný program a připojit se tak může prakticky každý - i vy. Jak se vám tento fenomén líbí? Nechcete se také chopit pletacích jehlic a pustit se do zkrášlování svého města? Redaktorka DoGala.cz: Jana Strnadová