Kamenacka: přála bych si mít 10 rukou, abych mohla malovat mnohem rychleji

Vloženo: 23. 5. 2012 21:31
Další prodejkyni, kterou jsme se rozhodli vyzpovídat, je Kamenacka. Chcete-li se dozvědět, jak se k vlastní tvorbě dostala, jak se postavila na vlastní nohy a co všechno dělá, budete rozhovor číst se zatajeným dechem, stejně jako my. Řekněte nám něco málo o Vás, co kromě tvoření děláte? Jmenuji se Lenka a jsem maminka dvou úžasných kluků jménem Ondra (7) a Martin (6). Narodila jsem se ve znamení RAKA a jak toto znamení může vypovídat jsem rodinný typ a rodina pro mne znamená vše k tomuto znamení se váže i zájem o umění.
Kamenacka
Rodina je moje velká opora, protože mne ve tvorbě velice podporují - bez nich bych neměla tolik času na svá oblíbená trička. Často trávím víkendy na jarmarcích převážně konaných ve východních Čechách – a tak manželovi, babičce a dědovi nezbývá nic jiného než naše malé raubíře ohlídat :-) Každý jarmark je pro mne velké dobrodružství a pochvala od zákazníků je úžasný životabudič! Díky nim tak stále vymýšlím nové motivy a techniky.
Na stánku na jarmarku.
Můžete nám poodhalit, jak jste se vlastně dostala k vlastní tvorbě? Myslím že nyní prožívám jedno z nejhezčích období. Kromě spokojeného rodinného života jsem se mohla začít prezentovat i jako živnostnice v oboru módy. Od dětství jsem byla vedena k ručním pracem, takže jsem zkusila snad vše, co se mi dostalo pod ruku: Keramika, FIMO, aranžování květin, paličkování, drhání, háčkování, šití, vyšívání a v neposlední řadě i malba na plátno. Prostě vše, co se týkalo kreativního světa jsem hltala a milovala. Chvíle strávené těmito činnostmi pro mne znamenaly odpočinek a dodávaly mi velkou pohodu. Po ukončení základní školy jsem navázala na rodinnou tradici, vystudovala SPŠS a následně pracovala jako účetní v jedné malé firmičce. Pochytila jsem zde mnoho pro život a moji nynější živnost důležitých informací, ale po čtyřech letech jsem si uvědomila, že tohle není cesta pro mne. Kancelář mne děsila, a protože miluju komunikaci s lidmi a přírodu, rozhodla jsem se přesídlit na poštu a pracovat jako poštovní doručovatelka. Byly to nádherné časy, i když musím zavzpomínat i na krušné chvíle kdy pršelo, chumelilo a já s těžkým vozíkem zdolávala kopce :-) Vždy mne však potěšili lidé, kteří mne cestou obdarovávali třeba teplým čajem či dokonce nějakou cukrovinkou. Tak byl hned nevlídný den veselejší. Po čtyřech letech jsem nastoupila na mateřskou dovolenou, na které jsem setrvala 8 let. Během ní jsem měla čas přemýšlet a ujasnit si své priority a přání.
Na jarmarku.
Po mateřské dovolené jsem si tedy konečně splnila své životní přání a otevřela si živnost s ruční malbou textilu. Nesmím opomenout ani na manžela, který mne v začátcích velmi podporoval (bez něho bych nebyla tam, kde jsem nyní). Začátky podnikání nikdy nejsou jednoduché, ale já zkoušela malovat i během mateřské dovolené a tak jsem do podnikání neskočila rovnou po hlavě. Měla jsem již v té době spoustu spokojených zákazníků a známých, i když jsem malovala zatím jen pro radost. Musím však přiznat, že moji známí byli zpočátku spíše pokusnými králíky :-) Protože nemám žádnou uměleckou školu, vše jsem se učila sama. Mnohokrát nebyl výrobek dle mých představ a vybrat správného dodavatele textilu a barev byl téměř nadlický výkon pro člověka, který nemá žádné informace pocházející z tohoto oboru. A myslím že i dnes se mohu stále něčemu novému učit – rozhodně se tomu nebráním, každou informaci a radu uvítám.
Ukázka ruční malby na tričko
Co jsou podle Vás hlavní výhody koupě ručně vyráběných výrobků, oproti klasické masové produkci? V první řadě velká výhoda těchto výrobků je ta, že jsou zdravotně nezávadné! Trička (textil) je 100% bavlněný oproti jiným dodavatelům. V dnešní době mne velmi zlobí fakt že většina prodejců dá spíše na cenu než na kvalitu. Pak se v textilu, „tedy petlahvích“ potíte, nelibě voníte... a už jen ten příšerný odér, co se line z těchto krámků mne uvádí do mdlob :-) Nedivím se pak ani, že vzrůstá tolik nemocí a alergií převážně u nově narozených dětí. Vždyť z takového textilu se uvolňuje tolik nezdravých látek pro lidský organismus. Ale je to však jen na nás na zákaznících že tyto výrobky vůbec kupujeme, proto poptávka dělá i nabídku. Další výhodou je i fakt, že každý kus je originál. Maluji též na zakázku dle přání klienta. Myslím, že tuto službu nikdo jiný než malý soukromníček v dnešní uspěchané době neposkytuje. Když zavzpomínám, malovala jsem třeba trička pro celou třídu dětí do školky, tábora...
Malovala jsem třeba trička pro celou třídu dětí do školky, tábora
Dále jsem s dětmi pořádala jednodenní kurz malby na tričko, které si pak následně mohly odnést domů. Velice mne práce s dětmi baví, a když vidím jejich rozzářená očka, hřeje mne každá takováto činnost u srdce :-) Práce s dětmi není o penězích, ale o radosti.
Práce s dětmi není o penězích, ale o radosti.
Jak se snažíte propagovat Váš obchod na DoGala nebo obecně Vámi vyráběné výrobky? Jaká forma propagace vlastního obchodu je podle Vás nejlepší? Myslím, že každý výrobek žádá jinou propagaci. Soudím tak ze zkušeností mnou navštívených jarmarků a trhů. Některé zboží je třeba den co den nabízen na trzích, což je velmi náročné. Já mám však to štěstí že na trhy nemusím jezdit tak často. Jezdím jen občas (cca 1-2x týdně) a vždy si to náležitě užiji. Prodávám i na internetových stránkách a z mého obývacího pokoje se při návštěvě zákazníka stává malá prodejnička. A neopomenu ani na šálek dobré kávy :-)
Ukázka ruční malby na tričko - motiv motorky
Některé se prodává v kamenných obchodech – do této možnosti bych však nikdy nešla protože na dnešní nájmy nejsem schopna, a myslím, že nejenom já, vydělat. Proto se tak často mění nájemci v obchůdcích během jednoho roku. Dnešní doba prostě malým živnostníkům nepřeje. A jejich počet bleskurychle ubývá a je to velká škoda! Tito lidé jsou totiž pro svůj koníček náležitě nadšeni a dělají ho s láskou. Věnují mu všechen svůj volný čas, včetně víkendů. Kolikrát tito lidé neznají ani dovolenou. O to je pak smutnější, když nemohou dělat to co je baví a nakonec se svého snu musí vzdát a nezbývá jim nic jiného, než chodit do nezáživné práce, třeba na tři směny celý svůj život a ještě mohou děkovat, že sehnali práci. Největší reklamu mám však zadarmo – jsou to spokojení zákazníci, kteří dále doporučí moje zboží. Do reklam tedy neinvestuji, přijde mi v mém případě škoda peněz. Jaký je Váš nejoblíbenější výrobek z Vaší nabídky? Nevím, zda mám jeden nejoblíbenější výrobek, během roku se mi mění vkus, něco se mi okouká... takže momentálně mými favority jsou: Sušíme prádlo, trička s kočkami a vše co se týká batikování. Mluvím však jen za sebe, protože každý člověk je originál a tak i jeho styl oblékání je jiný. Například zákazníci milují dětské tričko s beruškami, těch jsem prodala na trzích již na stovky kusů! Velmi oblíbeným a žádaným zbožím jsou i šaty a tuniky.
Oblíbený výrobek Sušíme prádlo
Co je podle Vás nejtěžší ve Vašem tvoření, co jsou největší překážky? Největší překážku vidím v nákupních cenách a nedostatku kvalitního textilu, který mohu pomalovat a následně nabídnout zákazníkovi. Velmi málo se myslí na ženy plnějších tvarů, když už náhodou seženu nějaký vhodný textil pro moji tvorbu je tak drahý, že se následně těžko prodává. Z toho vyplývá…. Silnější žena si vždy musí více sáhnout do peněženky, než ta štíhlá a to mne moc mrzí. Nerada prodávám drahé zboží, snažím se ceny a kvalitu udržet tak, abych byla spokojena nejen já, ale i zákazník.
Ukázka ruční malby na tričko
Kde berete inspiraci k tvorbě nových výrobků? Je to velmi různé. Inspiruje mne asi můj životní styl, moje rodina, zvířata... Velkými odborníky v tomto směru jsou moje děti, kteří mi vždy popravdě řeknou, co si myslí o mém novém modelu, popřípadě jak bych ho měla upravit :-) a takových to upřímných rad si velmi cením. Dále se inspiruji přírodou, módou, dokumenty v televizi... prostě inspirace je na každém kroku. Někdy přiletí nečekaně a vážně stojí za to, jindy přestože se moc snažím z hlavy nevyždímám jediný nápad. Nápad ten se totiž obrovsky cení! A nelze ho vymyslet na povel.
Tričko s motivem draka - ručně malované
Kde byste chtěla být za 10 let? Nejsem nijak ambiciózní člověk, spokojím se s málem a s vědomím, že dělám to, co mne baví. Samozřejmě nesmím opomenout fakt, že vydělat nějaké ty korunky je prostě v dnešní době potřeba. Snažím se uspokojit jak nejlépe to jde obě potřeby a zároveň se řádně starat a věnovat dětem. Malbou na textil se zabývám krátce cca 2 roky. Co bude za 10 let? Za deset let bych si přála být stále tak spokojena jako nyní a aby moje výrobky byly nadále oblíbené třeba i v jiných koutech naší republiky. Určitě neplánuji příliš rozšiřovat svoji firmičku, protože se vším stoupají i náklady a pokud jsem sama, můžu si práci plánovat dle svých potřeb. Co bych si však velice přála, a co se mi určitě nesplní, je mít alespoň 10 rukou to bych potom stíhala malovat mnohem rychleji :-) Jakou má podle Vás budoucnost ruční tvorba výrobků? Myslím, že k ruční tvorbě se lidé začínají pomalu vracet. Ale když zavzpomínám na své dětství, před rokem 1989 byla opravdu jiná doba a lidé byli velice kreativní a řekla bych, že i šikovnější než dnes. Na trhu nebyla taková nabídka zboží, a proto co jste si nevyrobili, to jste neměli. To pak opravdu vznikaly úžasné kousky! Když se dnes bavím s lidmi, většina mladých neumí ani plést ani háčkovat, nikdo je k tomu již nevede, protože si vše mohou koupit v levných obchůdcích a mají to bez práce. Jsou však i lidé, kteří si rádi koupí ručně vyrobené zboží a sami doma experimentují. Těší mne o to více, když mohu někomu poradit či se semnou sám podělí o své rukodělné zkušenosti. Ruční práce nemůže nic nahradit, tato činnost je myslím nejen pro mne ohromně léčivá! Jaký je Váš oblíbený „konkurenční“ obchůdek na DoGala? Oblíbených obchůdků na stránkách DoGala mám více, těžko určím jeden nejoblíbenější, vždy mne velmi zaujmou výrobky, ze kterých čiší kladná energie, fantazie a originalita. Přesto pár favoritů mám, uvedu např.: NN Design (lampičky) , Wou (šperky z fima), Gusta (válecí pytle), Mirna (šperky-origami)... Na závěr bych ráda dodala, že tyto obchůdky nevnímám jako konkurenci, třebaže se zde setkávám se švadlenkami a jinými prodejci textilu. Každý řemeslník a výtvarník má svůj neopakovatelný rukopis, a proto je každý obchůdek jiný a tím i originální. Je to velmi dobře, protože co zákazník to jiné přání. A od toho tu jsou vaše stránky. Děkuji za ně moc se mi líbí! My moc děkujeme za krásný rozhovor a přejeme štěstí v podnikání a mnoho spokojených zákaznic a zákazníků (nejenom) na DoGala.cz.