KlarDzana: rozhovor s nejúspěšnější prodejkyní na DoGala.cz

Vloženo: 24. 7. 2012 00:07
Každého nutně musí zajímat, jak vypadá, co dělá a jak tvoří nejúspěšnější prodejkyně na serveru DoGala.cz. Důkladně jsme proto vyzpovídali Kláru A. Mocovou (32), jejíž výrobky se prodávají pod značkou KlarDzana. Řekněte nám něco málo o Vás, co kromě tvoření děláte? Jsem člověk mnoha zájmů, který razí heslo: „lépe je nestíhat než se nudit“. Mám mnohem blíže k uměním než ke sportům, zmínila bych alespoň svou lásku k hudbě. Ráda zpívám a také ráda hudbu poslouchám – od renesance až třeba po rock. Vystudovala jsem biologii a dosud jsem tento obor neopustila. Pracuji jako odborný asistent na jedné technické vysoké škole, což obnáší různé formy výuky, teoretickou a experimentální práci. Svou práci mám ráda pro její různorodost, i když to zároveň přináší i těžkosti, obavy a stres. Jsem manželka, matka, romantická a přesto praktická duše, ale především žena, která se ráda zdobí a vůbec je ráda ženou. Lidé mě poznávají podle dlouhých vlasů a sukní, které nosím 364 dní v roce.
Klára A. Mocová prodává na DoGala.cz pod přezdívkou KlarDzana Klára A. Mocová prodává na DoGala.cz pod přezdívkou KlarDzana
Můžete nám poodhalit, jak jste se vlastně dostala k vlastní tvorbě? Impulsů ke tvorbě vlastní bižuterie bylo více. Měla bych začít od „genů“, které ke mně doputovaly od mého umělecky a řemeslně nadaného dědečka z matčiny strany. Moje maminka mě pak již od dětství vedla k různým ručním pracím a dále podporovala mé sklony k výtvarničení. Později mě začal podporovat především můj manžel, ale i ostatní členové rodiny. Ještě nedávno jsem si nemyslela, že bych jednoho dne začala tvořit vlastní šperky. Měla jsem i dlouhá období, kdy jsem rukama nic netvořila. Po několika letech na rodičovské dovolené, kdy jsem sice neustále byla jednou nohou v zaměstnání a druhou doma s dětmi, mi ale začalo cosi chybět. Až později jsem si uvědomila, že to byly laboratorní pokusy, které při současném zkráceném úvazku nemohu stíhat. Potřebovala jsem něco na odreagování se po teoretické práci. A protože mateřská dovolená je ideální čas k tomu naučit se něco nového, začala jsem si počátkem roku 2011 kupovat korálky a další materiál na výrobu bižuterie. Mým cílem bylo dovést jednou v životě mé tvoření až k prodeji a zkusit si, jestli je možné si touto cestou přivydělávat třeba na mé rozmanité koníčky.
Pracovní plocha pro dokončovací práce. Pracovní plocha pro dokončovací práce.
Jak vzniklo Vaše obchodní jméno, Vaše přezdívka? Jméno KlarDzana, které v sobě ukrývá obě má skutečná křestní jména (Klára Anna), má kořeny již v mém dětství, kdy mi oba starší sourozenci rádi dávali různé, mnohdy i bizarní přezdívky. Můj bratr mi říkal jeden čas Klardžána Mardžána. V dobách vysokoškolských studií, kdy jsem se prvně setkala s emailem a začala si se svými sourozenci psát, jsem si na tuto přezdívku vzpomněla a začala se jí podepisovat. Tehdy se však psalo bez háčků a čárek. Odháčkováním a zkrácením jména vznikla přezdívka Dzana. Ta však bývá na mnohých serverech již zabraná, a proto své šperky nabízím pod značkou KlarDzana.
Klára A. Mocová prodává na DoGala.cz pod přezdívkou KlarDzana Klára A. Mocová prodává na DoGala.cz pod přezdívkou KlarDzana
Co jsou podle Vás hlavní výhody koupě ručně vyráběných výrobků, oproti klasické masové produkci? Kromě často skloňované originality bych vyzdvihla také individuální přístup ve vztahu prodejce – zákazník. Šperk koupený přímo od jeho tvůrce umožní zákazníkovi požádat o různé úpravy nebo dokonce výrobu nového kousku „na míru“.
Ukázka tvorby prodejkyně KlarDzana. Ukázka tvorby prodejkyně KlarDzana.
Jak se snažíte propagovat Váš obchod na DoGala nebo obecně Vámi vyráběné výrobky? Jaká forma propagace vlastního obchodu je podle Vás nejlepší? V internetovém obchodě prodává dobrá fotografie. Já bohužel odjakživa fotím nerada, ale kvůli propagaci svých výrobků se toto řemeslo postupně snažím ovládnout a pomaličku se to snad zlepšuje. Fotografuji šperky na různě barevných podkladech. Snažím se vystihnout jak detaily, tak barevnost, ale i celkový vzhled šperků. DoGala umožňuje vložit k nabízeným výrobkům dostatečné množství doplňkových fotografií, čehož ráda využívám. Kromě toho se snažím své zboží topovat, vystavovat na přední straně serveru a přihlašovat je do tvůrčích soutěží. Nejlepší reklamou je však spokojený zákazník, který se vrací a doporučí mou tvorbu dalším.
Ukázka tvorby prodejkyně KlarDzana. Ukázka tvorby prodejkyně KlarDzana.
Jaký je Váš nejoblíbenější výrobek z Vaší nabídky? Takových by bylo jistě více, ale většina z nich již našla své nové majitelky. Všechny mají něco společného. Jsou to náhrdelníky s lentilkou nebo čtvercem z polymeru, z nichž visí tři prameny řetízků a drobné korálky. Z aktuální nabídky je mým favoritem tento: BlackPeach Euniké.
BlackPeach Euniké BlackPeach Euniké
Jakou technikou výrobky tvoříte a jak jste se k této technice dostala? Na začátku jsem tvořila pouze z kupovaných skleněných korálků a Fimo jsem si pořídila jen pro takové zpestření tvorby. Postupně jsem však zjistila, že mi nabídka tvarů, velikostí a barev dostupných korálků nestačí a výroba vlastních korálků a přívěsků z Fima začala silně převažovat. Umožňuje mi pohrát si s barvami, které jsou pro mě na špercích klíčové. Nejraději kombinuji přívěsky z Fima s dalšími bižuterními materiály a korálky, které šperk z polymeru celkově zjemní.
Ukázka tvorby prodejkyně KlarDzana. Ukázka tvorby prodejkyně KlarDzana.
Co je podle Vás nejtěžší ve Vašem tvoření, co jsou největší překážky? Je obvyklé stěžovat si na nedostatek času. I já bych si ho někdy přála více, ale dobře vím, že ho nikdy nebudu mít tolik, kolik mám teď. Daleko víc mě omezuje nedostatek pracovního prostoru. První část výroby – práce s Fimem - probíhá v nočních hodinách na kuchyňském stole, který musím do rána uklidit. Bižuterní materiály k dokončení šperků si obvykle vyskládám na posteli v ložnici, kde také nejčastěji fotím. O malé dílničce, kde bych mohla všechno nechat vyndané a jen za ní zavřít dveře, si mohu nechat jenom zdát. A pak je tady věčná hrozba zvědavých dětských ručiček. Naše děti korálky milují a já si musím dobře hlídat, aby mi nerozebraly veškerý čerstvě upečený materiál.
Ukázka tvorby prodejkyně KlarDzana. Ukázka tvorby prodejkyně KlarDzana.
Kde berete inspiraci k tvorbě nových výrobků? Tak na to jsem nikdy nepřišla. Inspirace se většinou zjeví předem neohlášena, neznámo odkud. Skočí mi na plát Fima a když se dobře vyspí, vykrojí mi nějaký tvar s pěkným vzorem. Anebo mi také celou dobu korálek kazí a přes zdánlivé nezdary a chyby mě nakonec dovede k neopakovatelnému kousku. Kde byste chtěla být za 10 let? Ráda bych zůstala věrná Praze i všem činnostem, kterými se zabývám teď, zlepšila se v nich a naučila se je rozumně skloubit. Jakou má podle Vás budoucnost ruční tvorba výrobků? Doufám, že zářnou. Jaký je Váš oblíbený „konkurenční“ obchůdek na DoGala? Líbí se mi jich více, ale nemohu tady vyjmenovat všechny. Obdivuji šperky z křišťálové pryskyřice od laelia a práci s drátem od Danilky, jejíž výrobky máme i u nás doma. Redakce Magazínu DoGala děkuje za krásný rozhovor a dodání nádherných fotek. Samozřejmě přejeme mnoho dalších prodejních úspěchů na DoGala.cz.