Laelia miluje ketlování, šití, plotýnkový smalt, ale nejvíc křišťálovou pryskyřici

Vloženo: 31. 7. 2012 07:00
Jitka Zelenková z Moravských Budějovic je další prodejkyní, která nám zodpověděla několik otázek. Na serveru DoGala.cz vystupuje pod přezdívkou Laelia a v jejím obchodě můžete obdivovat úctyhodných 217 výrobků. Řekněte nám něco málo o Vás, co kromě tvoření děláte? Jmenuji se Jitka Zelenková a bydlím v Moravských Budějovicích. Je mi už přes padesát, vychovala jsem dnes už dospělé tři dcery, a i když to zní divně, jsem momentálně na rodičovské dovolené. S malým, šestnáctiměsíčním vnoučkem. Když mu byly dva měsíce, dostali jsme ho do péče, takže si znovu po více než dvaceti letech užívám slasti i strasti babičkovsko-mateřských povinností. Pokud mám trochu volného času, což je velký problém, tak jsem nejradši na zahrádce mezi kytičkami.
Laelia miluje ketlování, šití, plotýnkový smalt, ale nejvíc křišťálovou pryskyřici Laelia miluje ketlování, šití, plotýnkový smalt, ale nejvíc křišťálovou pryskyřici
Můžete nám poodhalit, jak jste se vlastně dostala k vlastní tvorbě? Jak jsem se dotala k vlastní tvorbě? Od malička jsem byla vedená k ručním pracem, u nás doma se pořád něco tvořilo - dečky, záclony, ubrusy. Když se mi narodily dcery, bylo to v době, kdy byl nedostatek oblečení a vlastně všeho pro děti, takže přišly na řadu jehlice, háček a šicí stroj. Potom byl delší dobu útlum. Ke korálkům a k bižuterii jsem se dostala v době, kdy jsem marně sháněla práci a hledala něco na vyplnění volného času. A chytlo mě to a už nepustilo. Nejdřív jsem začala s ketlováním, později se k tomu přidala šitá bižuterie a plotýnkový smalt a nakonec moje nejoblíbenější křišťálová pryskyřice.
Jitka Zelenková se svým šestnáctimešíčním vnoučkem Jitka Zelenková se svým šestnáctimešíčním vnoučkem
Jak vzniklo Vaše obchodní jméno, Vaše přezdívka? Protože jsem velká milovnice květin, hledala jsem hlavně zde a utkvěl mi v hlavě latinský název nádherné orchideje a přezdívka byla na světě. Co jsou podle Vás hlavní výhody koupě ručně vyráběných výrobků, oproti klasické masové produkci? Ručně vyráběné výrobky jsou každopádně originály, každý výrobce do nich dává kus sebe, nikdy nevzniknou dva naprosto totožné kusy, vždycky se liší alespoň v minimálních detailech. To u masové produkce nikdy není možné. Navíc výrobce do každého jednotlivého kousku dává kousek svého srdíčka, svoji představivost a fantazii, masová výroba je jen o kusech a penězích.
Pracovní plocha prodejkyně Laelia Pracovní plocha prodejkyně Laelia
Jak se snažíte propagovat Váš obchod na DoGala nebo obecně Vámi vyráběné výrobky? Jaká forma propagace vlastního obchodu je podle Vás nejlepší? Svoje výrobky pravidelně topuji, využívám i reklamu na titulní straně. A samozřejmě nejlepší propagací jsou kvalitní výrobky a kvalitní fotografie, s čímž ovšem občas dost zápasím. Jaký je Váš nejoblíbenější výrobek z Vaší nabídky? Nemůžu říct, že bych měla neoblíbenější výrobek. Všechny jsem tvořila s láskou, některý je povedený víc, některý míň, ale mám je ráda asi všechny stejně.
Nabídka výrobků je opravdu široká. Nabídka výrobků je opravdu široká.
Jakou technikou výrobky tvoříte a jak jste se k této technice dostala? Ve své tvorbě používám různé techniky - ketlování, šití, plotýnkový smalt. Nejvíc ale asi křišťálovou pryskyřici. U té mě nejvíc baví vytváření grafických motivů. Zpočátku jsem si pár motivů koupila, ale nebylo to ono. Tak jsem zkusila využít toho, že jsem kdysi prošla kurzem počítačové grafiky a ejhle ono to bylo to pravé. Takže když mám náhodou volný večer, což je velice málo, sedám k počítači a kreslím, upravuji fotky a najednou vždycky zjistím, že už je ráno. Jednou bych chtěla zkusit ručně vinuté skleněné perly, které mě už dlouhou dobu fascinují, ale to je hudba daleké budoucnosti. Co je podle Vás nejtěžší ve Vašem tvoření, co jsou největší překážky? Největší překážkou je pro mě každopádně nedostatek času. I když jsem doma, veškerý volný čas mi zabere náš malý Pepíček a já jsem za to ráda. Chvilky na tvoření potom kradu v noci.
Ukázka tvorby prodejkyně Laelia. Ukázka tvorby prodejkyně Laelia.
Kde berete inspiraci k tvorbě nových výrobků? Inspiraci - ta je všude kolem nás. Příroda, to jsou květiny, stromy, zvířata, nepřeberná paleta barev, to všechno se promítá do mých motivů. Kde byste chtěla být za 10 let? Za deset let bych chtěla v podstatě být tam, kde jsem dnes. Aby mi dál sloužilo zdraví, abych mohla dál pečovat o vnoučka a občas něco pěkného vytvořit. A nejlepší by bylo mít svůj malý kamenný obchůdek, kde bych mohla prodávat to, co se mi líbí a co mám ráda. Jakou má podle Vás budoucnost ruční tvorba výrobků? Díky masové výrobě - byla ruční výroba delší dobu dost nedoceněná, ale v poslední době se mi zdá, že se situace na trhu lepší, že přibývá lidí, kteří si radši koupí kvalitní ručně vyrobenou věc, než čínskou rychlokvašku za pár halířů. A to je dobře. Jaký je Váš oblíbený „konkurenční“ obchůdek na DoGala? Nemůžu říct konkurenční, každý obchůdek zde je svůj, originál. Když si mám vybrat, tak se mi moc líbí šperky od Klardzana, R.Monnia, protože miluji a obdivuji ručně vinuté perly, tak obchůdky atelier27 a zde.na a cínované šperky od GEMMIS a Medinilla. Moc děkujeme Laelie za rozhovor a přejeme mnoho úspěchů a spokojených kupujících na DoGala.cz.