Nanja: ruční tvorbě může konkurovat jen ruka přírody

Vloženo: 24. 8. 2012 07:58
Krásný rozhovor nám tentokát poskytla Nanja, která ve svém obchůdku nabízí více než 40 háčkovaných výrobků a šperků. Řekněte nám něco málo o Vás, co kromě tvoření děláte? Byť pocházím ze severu Čech, z města chmelu, v době současné žiji na severu Moravy, v okresním lázeňském městě plném zeleně. Jana Fáberová, těší mne... Pokud zrovna neháčkuji, či nenavlékám korálky, pak mne zastihnete u plotny, žehlit prádlo, vymetat pavouky, cídit rodinné poklady, smejčit prachovkou… to vás asi nezajímá. Takže když vynechám všechny povinnosti vdané ženy, vůbec nejraději nedělám nic a to nic je nejhezčí někde v přírodě, v lese. Jen tak ležet v trávě a poslouchat zvuky kolem, nechat se unášet myšlenkami… Čím jsem starší, tím víc objevuji krásy obyčejných věcí, které běžně pomíjíme a bereme jako samozřejmé. Dovedu hodiny sedět a pozorovat přírodu. Stromy, květiny, ptáky, brouky, kameny na cestě, blatouchy u potoka. Ráda se vracím do voňavé náruče lesů, tam čerpám sílu k životu, tam mě naplňuje zvláštní pokora, klid a vyrovnání...
Jana Fáberová prodává na DoGala pod přezdívkou Nanja Jana Fáberová prodává na DoGala pod přezdívkou Nanja
Můžete nám poodhalit, jak jste se vlastně dostala k vlastní tvorbě? Začala jsem s korálkama, jejich svět se mi otevřel na netu. Nejdřív jsem jen okukovala výtvory jiných šikulek, posléze jsem se odhodlala něco málo nakorálkovat a nabídnout kamarádkám. A protože mé tvoření mělo docela úspěch, dodalo mi to odvahu a nabídla jsem své výrobky také do internetových obchůdků. Po čase jsem oprášila um mladých let, kdy ruční tvorba byla víceméně nutností, a pustila se do háčkování kraječek, záclonek a cokýnek. Jak vzniklo Vaše obchodní jméno, Vaše přezdívka? Nanja? Z mého jména. V dětství mi říkali Nanda, ale to se mi nelíbilo. Nanju mi vymyslela moje milá sestřička, která mě na DoGala přivedla a také zde prodává.
Jana Fáberová prodává na DoGala pod přezdívkou Nanja Jana Fáberová prodává na DoGala pod přezdívkou Nanja
Co jsou podle Vás hlavní výhody koupě ručně vyráběných výrobků, oproti klasické masové produkci? Jednoznačně originalita. Pokud chcete stejné náušnice, jako vaše sousedka, nebo fungl stejnou halenku, jděte na nejbližší tržiště vietnamských spoluobčanů, nakoupíte lacině a - všedně. Pokud se však chcete odlišit, mít něco jiného, co vám právě ta sousedka bude závidět, nakupujte v DoGala! Ani kdyby chtěla, stejný výrobek už nekoupí. V tom je kouzlo handmade. Pokud si dáte jen trochu víc práce s mou ručně háčkovanou záclonkou, než se silonovou z tržnice, budete mít v okně malý zázrak a budete se z něho těšit.
Ručně tvořené ýrobky od prodejkyně Nanja Ručně tvořené výrobky od prodejkyně Nanja
Jak se snažíte propagovat Váš obchod na DoGala nebo obecně Vámi vyráběné výrobky? Jaká forma propagace vlastního obchodu je podle Vás nejlepší? Vůbec nejlepší je přímý kontakt se zájemcem. Takže asi nějaké trhy, nebo setkání přátel. Ovšem ne vždy to jde. Pak je na řadě internetový svět a jeho obrovské možnosti. Velkou roli zde potom hraje nafocení a popis výrobku, ochota prodejce vyjít vstříc potřebám kupujícího, výše poštovného, psaní blogů, zakoupení reklamní pozice. No a potom už jen držet palce svému obchůdku, v našem případě i DoGalu, aby bylo čím dál lepší... Jaký je Váš nejoblíbenější výrobek z Vaší nabídky? Nemám nejoblíbenější výrobek. Všechny mé výrobky jsou mi milé. Ten nej je vždy ten poslední. Jenže pak přijde další a další...
Ručně tvořené ýrobky od prodejkyně Nanja Ručně tvořené výrobky od prodejkyně Nanja
Jakou technikou výrobky tvoříte a jak jste se k této technice dostala? Cestou spletitou. Korálky jsem okoukala v časopise, kde byly postupy, které jsem se naučila. S háčkováním to bylo těžší, ale jak jsem už zmínila, učila jsem se to v dávném mládí a měla jsem skvělou učitelku, svou maminku, která mě naučila háčkovat i plést. Co je podle Vás nejtěžší ve Vašem tvoření, co jsou největší překážky? Snad jen dilema, který z nepřeberného množství návrhů příště zrealizuji. Nad tím přemýšlím už když začínám novou práci, protože těch vzorů je opravdu hodně a kdybych měla vypracovat všechny, které se mi líbí, byla bych tu do sta let...:-)
Ručně tvořené ýrobky od prodejkyně Nanja Ručně tvořené výrobky od prodejkyně Nanja
Kde berete inspiraci k tvorbě nových výrobků? Nejraději se přehrabuji ve starých časopisech (neleží vám nějaké doma ladem?). Také na netu je plno inspirace, ovšem korálky nekopíruji. Hovořím o háčkování. Korálky, to je jiná kapitola. Nakoupím krásné komponenty, usednu do pohodlného křesla, pustím relaxační hudbu ( nebo Čechomor, hudbu mému srdci blízkou) a čekám na nápad, který většinou z tvaru korálků přijde sám.
Ručně tvořené ýrobky od prodejkyně Nanja Ručně tvořené výrobky od prodejkyně Nanja
Kde by jste chtěla být za 10 let? Za deset let bych chtěla prostě jenom být. A být zdravá. Někde na chaloupce u lesa, mít zahrádku, kočku a slepičky. Jen tak sedět na zápraží, vyhřívat se na sluníčku, popíjet bylinkový čaj a naslouchat přírodě... Jakou má podle Vás budoucnost ruční tvorba výrobků? Obrovskou, protože ruční tvorbě může konkurovat jen ruka přírody. Člověk, pokud chce, svede rukama vytvořit věci dechberoucí. Stejně, jako dokáže ničit a devastovat. Ale to je o něčem jiném. Ruční tvorbu výrobků stroj může napodobit, ale pak vytváří jen kopie. Stovky kopií. Jen se musíte rozhodnout, zda chcete vlastnit duplikát, či jedinečný originál. Každý, kdo tvoří ručně, tvoří originálně. I když mnou uháčkovanou záclonku už někdy někdo udělal, tuhle jsem uháčkovala já, vložila do ní svůj čas a um. Kolikrát jsem možná párala, přepočítávala, poté vyvařovala, škrobila, o vypínání špendlíky ani raději nehovořím. Ale výsledek za to stojí.
Ručně tvořené ýrobky od prodejkyně Nanja Ručně tvořené výrobky od prodejkyně Nanja
Jaký je Váš oblíbený „konkurenční“ obchůdek na DoGala? Líbí se mi obchůdek mé sestřičky Elegant - style. Její mnohdy extravagantní šperky, určené odvážným ženám. Její odvaha nabízet šperky pro gaye. Partnerské soupravy jsou také fajn nápad. Však si její obchůdek prohlédněte, uvidíte sami. Co byste na závěr popřála návštěvníkům DoGala? Jak psávala v dopisech babička : " my se máme pomalu "....mějte se pomalu, jízda na kolotoči života se jede jen jednou... a buďte zdrávi!! Nanja