Návod na jednoduché kytičky z Fima

Vloženo: 23. 8. 2013 23:16
Tak opět jeden zajímavý a jednoduchý návod. Tentokrát to jsou FIMO kytičky, které se dají použít na náušnice, ale i do náramků. Použila jsem pestré barvičky, kterými zaujmete své okolí :-).
FIMO kytičky FIMO kytičky
  Materiál: - Tři barvičky polymerové hmoty (FIMO, CERNIT, PREMO, KATO, PARDO …) - Pudr - Perlička - Ketlovací nýtek Pomůcky: - Šablona na kolečka nebo vykrajovátka na cukroví - 3 velikosti - Řezák - Váleček nebo mlýnek na těstoviny - Tužka - Podložka na které budeme modelovat - Pečící papír - Trouba na upečení hmoty
Obr.1 - Materiál Obr.1 - Materiál
Postup 1. Krok – Hmotu dobře zpracujeme, aby byla měkká a vláčná. Doporučuji ji zahřát a několikrát projet strojkem na nudle, nebo tradičním způsobem tak 20 minut hníst. Poté vyválíme pomocí válečku nebo strojku na nudle z jednotlivých barev placky cca 1-2 mm tlusté. Snažte se co nejméně sahat na hmotu, můžete do ní otisknout otisky prstů a vypadá to nevzhledně. Pokud tomuto chcete zamezit použijte silikonové rukavice. Obr.2.
Obr. 2 –  Hmotu rozválíme na placky. Obr. 2 – Hmotu rozválíme na placky.
2. Krok – Z hmoty vykrájíme kolečka. Je lepší mít vykrajovátka. Já je neměla, takže jsem kolečka na hmotu nakreslila tužkou pomocí šablony, a pak řezákem vyřezala. Obr.3
Obr.3 – Vykrájíme kolečka Obr.3 – Vykrájíme kolečka
3. Krok – Vykrájená kolečka pomažeme z obou stran obyčejným dětským pudrem. Po upečení se hmota bude lesknout. Obr.4
Obr. 4 – Kolečka pomažeme pudrem Obr. 4 – Kolečka pomažeme pudrem
4. Krok – do koleček uděláme doprostřed jehlou nebo drátkem otvor n a provlečení. Obr.5
Obr. 5 – Otvory na provlečení Obr. 5 – Otvory na provlečení
5. Krok - Vykrájená kolečka umístěte nejlépe na pečící papír a upečte. Doporučuji péct podle návodu, teplota pečení je u různých typů rozdílná. Nepřekračujte dobu pečení ani jí nezkracujte. Hmota by se mohla připálit nebo by se nedokonale vypálila a byla by křehká. Po upečení nechte hmotu vychladnout. Jednotlivé dílky z FIMA můžete přelakovat, ale není to nutné, protože se lesknou jelikož jsme použili pudr. 6. Krok – Jednotlivé dílky navlékneme na ketlovací nýt. V tomto pořadí: perlička, nejmenší kolečko, prostřední velikost kolečka, největší kolečko. Na konci ketlovací jehly udělejte očko na provlečení. Můžete provléct buď náušnicový háček, nebo jej poté použít do náramku tzv. cinkáček.
Obr.6  -  hotová jednoduchá kytička.Obr.6  -  hotová jednoduchá kytička. Obr.6 - hotová jednoduchá kytička.
Pokud pláty hmoty uděláte užší, nebo použijete delší ketlovací nýt můžete udělat kytičku z více vrstev koleček. Tak vzhůru do tvoření a budu mile potěšena, když se pochlubíte svými výrobky :-)  
Obr.7 - kytičky Obr.7 - kytičky
  Redaktorka Magazínu DoGala.cz: Petra Šrámková (profil, obchod)