Rozhovor s blogerkou: By Sovička

Vloženo: 4. 11. 2012 07:00
Pod přezdívkou „Sovička“ se skrývá mladá sympatická maminka, která začala tvořit na mateřské dovolené a dnes jsou její originální šité výtvory inspirací pro mnoho dalších čtenářek a návštěvnic blogu „By Sovička“, který naleznete na adrese http://sovicka-handmade.blogspot.cz/. Stylové tašky a kabelky, dětské zástěrky, veselé „pastelkovníky“ a mnoho dalšího, spolu s podrobnými návody a fotografiemi, vytváří z tohoto blogu studnu nápadů a inspiraci pro další tvořivce-samouky. Povězte nám prosím na úvod pár slov o sobě. Čemu se kromě tvoření a blogování věnujete? Jmenuji se Katka a třicítku už mám za sebou… Mám moc ráda čokoládu, sluníčko, barvy a smích. A taky filmy s Vlastou Burianem, hlasitou hudbu, film Magnolia, jízdu autem, procházky lesem, plátěné tenisky a hlavně moc ráda peču. Tomu všemu se ráda věnuji, když netvořím.
By Sovička By Sovička
Jak dlouho už si vedete blog a co Vás k tomuto nápadu vlastně přivedlo? Blog jsem si založila skoro před rokem. Jsem příznivce organizace a přehlednosti, a tak jsem chtěla mít také svoje místo, kde bude vše, co tvořím, pěkně pohromadě. Od té doby, co jsem tvořit začala a vyhledávala na internetu inspirace, návody a učila se, jsem obdivovala zahraniční blogy s tvorbou všeho druhu. Je prostě fajn mít vlastní místo, kde se můžu pochlubit, nabídnout free fotonávody, mít přímou odezvu od lidí na moji práci. Věnujete se tvoření celý život nebo Vás to chytlo až později? Jakými výrobky jste začínala? Vždy jsem ráda tvořila, ale nikdy ne tak vášnivě, abych se nakonec nenudila 4 roky studováním školy s ekonomickým zaměřením. Dnes už bych volila úplně jiné odvětví. Zatím jsem nadšený tvořivec, samouk amatér, co se na mateřské potřeboval realizovat. Začala jsem se učit háčkovat a chytlo mě to. Odtud byl už jen krůček k šití a to mě chytlo ještě víc.
By Sovička By Sovička
Kde vlastně berete inspiraci pro všechny ty úžasné nápady? Vymýšlíte si všechny návody sama? S inspirací je to různé. Někdy se stačí rozhlédnout na ulici a něco Vás zaujme, někdy chvilku brouzdat internetem. Zapamatuji si detail, jindy tvar nebo kombinaci barev, a pak z toho tvořím celek. Někdy se mi v hlavě urodí rovnou celý výrobek a kreslím a tvořím. Ale taky se stane, že z toho šuplíku nakreslených nápadů některý nepoužiji a nechám ho dlouho spát. Fotonávody dělám moc ráda, už jen proto, že díky nim jsem se i já učila šít. Myslím, že tady mám coby amatér výhodu. Jsem pak schopna vytvořit fotonávod opravdu podrobný a srozumitelný pro hobby tvořilky jako jsem já. Je pak prima mít tu zpětnou vazbu od lidí. Vědět, že podle Vás někdo šije, že se návod někomu hodil. Většinou vznikají z mé momentální potřeby někomu ušít dárek, něco, co potřebuje. Pak už stačí jen vymyslet střih a během šití fotit. Z jakých materiálů nejraději tvoříte? Skoro vždy šiji z bavlny, převážně ze zahraničních látek, které bohužel ty tuzemské převyšují jak kvalitou tisku, tak i nápadem na vzory atd.
By Sovička By Sovička
Máte nějaký výtvor, na který jste opravdu pyšná? Asi to je můj první fotonávod na dětské oblečení – Uzlíkové šatičky. Posunul moji tvorbu dál a zájem o něj mi tenkrát coby začátečníkovi zvedl šicí sebevědomí. Podpora stejně nadšených švadlenek na internetové galerii, kde jsem s šitím i prodejem začínala, mne utvrdila v tom, že se šití chci věnovat naplno. A touto cestou bych ráda poděkovala Bellet, která mě toho opravdu moc naučila, z jejíž výuky čerpám dodnes, a právě její galeriemarina.cz byla mým průvodcem v začátcích. Prodáváte své výrobky nebo tvoříte jen tak pro radost, pro rodinu a přátele? Výrobky a fotonávody i prodávám, ale pořád z nedostatku času netvořím tolik, kolik bych chtěla. Když jsem začínala, byla jsem na mateřské a šila jsem v podstatě pořád, teď momentálně je to s časem horší. Co Vás kromě tvoření ještě baví? Čemu ráda věnujete svůj volný čas? Volného času moc nemám, někdy mám pocit, že 24 hodin na jeden den je málo. Ale když nepracuji, netvořím a zrovna si neužívám léta s dcerou, která má prázdniny, ráda se vrhnu na jednu z věcí, které mám ráda: čokoláda, sluníčko…
By Sovička By Sovička
Věnujete se tvoření na profesionální úrovni (založila jste si např. vlastní obchod)? Pokud ne, prozradíte nám, jakému povolání se věnujete v „civilním“ životě? Zatím nešiji tak hodně, aby mě to uživilo. I tak se ale snažím držet si profesionální úroveň - od použitých materiálů až po samotné zpracování. Jsem detailistka, a když nejsem s něčím 100% spokojena, předělávám a přešívám. Na detailech podle mého hodně záleží, dotváří celek výrobku. O tom jsem se přesvědčila právě v mém civilním zaměstnání, ve svatebním salonu. Můžete nám na závěr doporučit nějaké české, slovenské či zahraniční blogy podobného zaměření, které ráda sledujete a jsou Vám inspirací? Je spousta míst, kde se dá najít inspirace, kde jsem se učila šít a díky nimž jsem dostala chuť založit si vlastní blog. U mě to spíš funguje tak, že hledám něco konkrétního a přes vyhledané obrázky na Googlu brouzdám. Tak se dá taky narazit na zajímavá místa plná inspirace. Děkujeme za poskytnutí rozhovoru a přejeme i nadále hbitou jehlu a spoustu dalších skvělých výtvorů.