Rozhovor s blogerkou: Cestičky sem a tam…

Vloženo: 23. 10. 2012 07:00
Pro dnešní rozhovor jsme si vybrali paní Vlastu, autorku blogu „Cestičky sem a tam“. Její stránky jsou plné nápadů na ručně šité výrobky (kterým vévodí roztomilé látkové panenky) nebo třeba dekorace do bytu v podobě úžasných výtvorů pletených z papíru. Protože však blog není úzce zaměřený pouze na ruční práce, najdete zde také spoustu receptů, obrázků z cest a další inspirace. Povězte nám prosím na úvod pár slov o sobě. Čemu se kromě tvoření a blogování věnujete? Jmenuji se Vlasta a od narození bydlím v malé vesničce v jižních Čechách poblíž Jindřichova Hradce. Mám skvělého manžela a dvě sice dospělé, ale stále studující dcery. Tvoření se věnuji od dětských let. Moje babička byla švadlena a maminka pracovala celý život v gobelínové dílně v Jindřichově Hradci, takže ruční práce u nás byly na denním pořádku. Kromě tvoření, kterému se věnuji hlavně v zimních měsících, ráda peču, a právě o pečení a vaření je můj druhý blog. No a v létě mi zabere téměř všechen volný čas naše veliká zahrada. Další moje velká láska je moře a cestování, ať po Čechách nebo po sousedních evropských zemích.
Cestičky sem a tam… Cestičky sem a tam…
Jak dlouho už si vedete blog a co Vás k tomuto nápadu vlastně přivedlo? „Sem-tam blog“ jsem založila na podzim roku 2008 a původně jsem ho chtěla věnovat jenom cestování - proto název Cestičky sem a tam. Materiál z mého skromného cestování však brzo došel, zato toho z tvoření bylo dost a dost a dneska je mé tvoření hlavní náplní blogu. Věnujete se tvoření celý život nebo Vás to chytlo až později? Jakými výrobky jste začínala? Na tuto otázku už jsem vlastně odpověděla. Moje první tvoření byly jako u většiny holčiček šatičky na panenky, později mě zcela pohltilo pletení svetrů, které jsem na střední škole pletla i pro spolužačky. Později, když jsem od rodičů dostala svůj první šicí stroj, spíchla jsem si tu a tam něco na sebe a později pro dcery.
Cestičky sem a tam… Cestičky sem a tam…
Kde vlastně berete inspiraci pro všechny ty úžasné nápady? Vymýšlíte si všechny návody sama? Většinou se inspiruji na internetu, ale často sáhnu po starých časopisech typu Dorka nebo Praktická žena. Někdy začnu tvořit podle obrázku a nakonec je z toho něco úplně jiného. Z jakých materiálů nejraději tvoříte? V poslední době hodně háčkuji, pro tuto techniku nejraději používám příze s vysokým procentem bavlny a stejně tak i na šití dekorací i užitkových předmětů používám pouze bavlněné látky. Máte nějaký výtvor, na který jste opravdu pyšná? Moje největší dílo, jaké jsem kdy vytvořila, je deka háčkovaná z motivků zvaných africké květy. Deka je 200x150cm veliká a háčkovala jsem ji po večerech skoro půl roku. Bylo to téměř nekonečné háčkování, dvakrát jsem doobjednávala materiál a několikrát jsem to skoro vzdala. Deku používá dcera jako přehoz přes postel.
Cestičky sem a tam… Cestičky sem a tam…
Prodáváte své výrobky nebo tvoříte jen tak pro radost, pro rodinu a přátele? Tvořím hlavně pro rodinu a samozřejmě dárky pro přátele, před časem jsem si ale založila obchůdek na Fleru, protože tvořím opravdu ráda a všechno doma zůstat nemůže :). Co Vás kromě tvoření ještě baví? Čemu ráda věnujete svůj volný čas? Jak už jsem se výše zmínila, ráda peču moučníky, od jara do podzimu se věnuji zahradě a nemůžu zapomenout na naše mazlíčky - zlatého retrívra Týnu a zrzavého kocoura Ferdu. Když je hezké počasí - a to hlavně na jaře - když je krásně čerstvá a voňavá příroda, jezdíme s manželem na výlety na kole po našem okolí.
Cestičky sem a tam… Cestičky sem a tam…
Věnujete se tvoření na profesionální úrovni (založila jste si např. vlastní obchod)? Pokud ne, prozradíte nám, jakému povolání se věnujete v „civilním“ životě? Tvořím hlavně pro radost. Vystudovala jsem střední zemědělskou školu, ale v zemědělství jsem nikdy nepracovala. Po mateřské dovolené jsem nastoupila do jedné malé textilní firmy, kde už jsem letos patnáct let.
Cestičky sem a tam… Cestičky sem a tam…
Můžete nám na závěr doporučit nějaké české, slovenské či zahraniční blogy podobného zaměření, které ráda sledujete a jsou Vám inspirací? Blogů o tvoření je opravdu spousta, českých i zahraničních. Mým velkým vzorem na začátku blogování byla a pořád je skvělá Jitka. Inspiraci pro háčkování i společné zájmy nacházím u Blanky a Helenky. Ze zahraničních můžu doporučit http://shropshirescrappersuz.blogspot.cz/ a nemůžu zapomenout na Moniku. Blogů, které moc ráda navštěvuju, je spousta a můžete je navštívit z mých stránek. Děkuji za rozhovor a přeji, ať Vám tvoření i nadále dělá radost a výrobky těší Vás i Vaše blízké.   Redaktorka DoGala.cz: Jana Strnadová