Rozhovor s fotografkou Petrou Haškovou nejen o focení módy

Vloženo: 19. 7. 2012 07:00
Každý z prodejců musí své výrobky nejenom vyrobit, ale také kvalitně nafotit, aby je mohl odpovídajícím způsobem prezentovat. Jistě se mnou budete souhlasit, že polovina úspěchu může znamenat kvalitně nafocený výrobek. A jistě také se mnou budete souhlasit, že udělat kvalitní fotku výrobku není vůbec jednoduché. Proto jsme pro vás připravili rozhovor nejen o focení módy s osobou nejpovolanější, profesionální fotografkou Petrou Haškovou. Řekněte nám něco málo o Vás, kde žijete, co děláte? Jmenuji se Petra Hašková a pocházím původem z Brna. Momentálně žijeme už skoro rok s manželem v Kuřimi. Jsem fotografka a moc mě to baví :) Jak jste se k fotografování dostala? Poprvé mě focení nadchlo v 17, když jsem vyfotila jednu fotku, která mě velmi zaujala. Řekla jsem si, že jich chci mít víc a už to bylo. Fotila jsem pravidelně. Pracovala jsem po škole ve firmě, kde jsem dělala v podstatě kancelářskou práci a občas nějakou grafiku. U toho jsem fotila, ale nebylo na zdaleka tolik času jako teď. Během tohoto období jsem ale zjistila, že pokud mám až do důchodu pracovat, musím dělat něco kreativního. Také mi více vyhovuje být pánem svého času. Tak jsem se do focení s manželovou podporou pustila naplno. Také jsme s kamarádkou začaly vést fotograficko-výtvarný kurz pro mladé lidi. Témat k focení je nespočet. Co fotíte nejraději? Nejvíce mě baví focení lidí, konkrétně individuální portréty a páry. Každý člověk je jiný a můžu si u toho vyhrát, ať už v ateliéru nebo v exteriéru. Fotím ale např. i svatby.
Foto: Petra Hašková Foto: Petra Hašková, model: Anett
Studovala jste někde fotografii? Ne, pouze jsem absolvovala různé kurzy. Studovat bych ale chtěla. Fotit sice člověk může i bez školy, ale myslím si, že studium člověka posune zase dál. Nechávám to zatím otevřené. Máte nějaký fotografický sen? To je těžká otázka. Mým snem je být ve focení dobrá, vystihnout pokaždé daného člověka a mít takové fotky, které mají atmosféru a kouzlo. To je ale proces na celý život a přeje si to asi každý fotograf :)
Foto: Petra Hašková Foto: Petra Hašková, model: Lucka, Čelenka: Věra Vtípilová (Samodiva)
Fotíte také módu. Na serveru DoGala.cz jsme mohli vidět Vaše fotografie např. u mladé návrhářky Michaely Oplocké. Můžete nám toto focení malinko přiblížit? Ano, fotím i módu a velmi ráda. Myslím si, že čím zajímavější je oblečení, tím více nápadů přichází a víc mě focení baví :). Proto obecně ráda klienty vybízím, aby se nebály vzít si na sebe i něco, čeho by se normálně báli. Focení s Míšou bylo skvělé. Šije krásné kousky a je v tom velmi nápaditá. V čem jiném bych ji měla fotit když ne v jejích vlastních nápadech? Fotila jsem s ní více modelů a každý jsem stylizovala trochu jinak. S výsledkem jsem spokojená.
Foto: Petra Hašková Foto: Petra Hašková, model: návrhářka Michaela Oplocká
Co si myslíte o focení módy? Jaká jsou její specifika? Focení módy je specifické v tom, že primárně by měl upoutat pozornost daný model. Výběr modelky je ale také velmi důležitý. Ideálně je dobré fotit s člověkem, který má s focením alespoň trochu zkušenosti. Není to ale vždy nutnou podmínkou. Také kladu důraz na dobré líčení. Spolupracuji s Vlaďkou Toulovou.
Foto: Petra Hašková Foto: Petra Hašková, model: Hanka
Řada našich prodejkyň prodává různé doplňky, můžete nám dát nějaké tipy pro focení? Fotím občas čelenky do vlasů od Věrky Vtípilové (Samodivy). Fotit s její tvorbou je radost. U tohoto focení je potřeba zabírat opět tak, aby primárně zaujala čelenka. Fotím tedy spíše polocelky nebo detaily. Určitě je důležité, aby vynikla struktura daného výrobku, její barva atd. Také je potřeba vybrat modelku, ke které se doplňky budou stylově hodit.
Foto: Petra Hašková Foto: Petra Hašková, model: Gaby, Čelenka: Věra Vtípilová (Samodiva)
Bude-li mít některá z našich prodejkyň nebo prodejců zájem o profesionální nafocení svých výrobků, jak hluboko musí sáhnout do kapsy? Myslím, že fotografuji za takové ceny, aby byly mé služby pro lidi dostupné. Nebráním se také dlouhodobější spolupráci. Konkrétní ceny najdete na mých stránkách www.portretnifotografie.cz. Také mám stráku na facebooku, kde můžete sledovat novinky http://facebook.com/portretni.fotografie.petra.haskova Moc děkujeme za rozhovor a těšíme se na další fotografie módy, nejlépe v podobě výrobků některého z našich prodejců.