Škutypa: moje výrobky v sobě mají kus mého já, mého srdce, mojí duše

Vloženo: 17. 5. 2012 10:27
Další prodejkyni, kterou jsme se rozhodli vyzpovídat, byla sympatická a komunikativní Pavla Škutová z Janovnic nad Úhlavou, která na serveru DoGala.cz prodává pod obchodním jménem Škutypa. Její obchůdek nabízí již více jak 250 autorských výrobků.
Pavla Škutová alias Škutypa
Řekněte nám něco málo o Vás, co kromě tvoření děláte? Nerada o sobě mluvím a ještě víc nerada se fotím. Ale něco málo o sobě prozradím. Jsem silný ročník 74 a jsem narozena ve znamení Vah. Ráda lenoším, ale nerada se nudím. Mám ráda krásu a harmonii, ale imponuje mně chaos a ošklivě krásné věci. Jsem veselá a přátelská, ale umím být i protivná a nepříjemná. Nesnáším lež, pokrytectví a faleš, ale rychle odpouštím a zapomínám. Nadevše miluji svoji rodinu, ale mám ráda svůj klid. Nerada vyčnívám z davu, ale nesnáším být tuctová a snažím se o originalitu. Razím heslo: V jednoduchosti je krása. Mám ráda přirozenou krásu a to nejen u věcí, ale i u lidí. Když bych si měla vybrat mezi luxusní vilou a roubenou chaloupkou, roubenka s pecí v kuchyni by to vyhrála na plné čáře.
Pracovní prostor, ve kterém Škutypa tvoří
Můžete nám poodhalit, jak jste se dostala k vlastní tvorbě? Od malička mám neklidné ruce a neustálou touhu něco tvořit a vymýšlet. Z části za to mohou geny a zčásti mi bylo shůry dáno. Baví mě malovat, kreslit, lepit, stříhat, kašírovat, líbí se mi decoupge, ale nejraději se patlám v hlíně. K tomu však, bohužel, nemám momentálně podmínky. Takovou náhražkou za hlínu mi je fimo. Fimo jsem objevila zhruba před rokem v nějakém časopise a bez rozmýšlení jsem si řekla "to chci, do toho jdu!" Myšlenka na práci s ním mi nedala spát a tak jsem nakoupila všechno potřebné a začala. Teď už mám zase čas na své koníčky, na to, co mě baví. Chlapečci mi odrostli a snaží se mojí péči a pozornosti utéct (marně). Manžel je přes týden pryč a díky své práci mám čas na aktivní tvorbu. Tak tvořím. Krom fima ráda ketluju náušnice z korálků. Koketovala jsem i s drátkem, ale nijak mě nenadchnul, tak jsem ho pustila k vodě. Poslední dobou ujíždím na technice "Candy Bag" a ve spolupráci s Radkou11150 vznikají kabelky. Já skládám, ona všívá látkové vnitřky a přidělává ucha.
Pracovní prostor, ve kterém Škutypa tvoří
Jaký je Váš oblíbený „konkurenční“ obchůdek na DoGala? Radka11150 je jedna z mých oblíbenců. Nebudu nikoho konkrétně jmenovat, protože bych zaručeně na někoho zapomněla a to bych velice nerada. Každý z mých oblíbených tvůrců má svůj styl a vyrábí trošku něco jiného. Všechny své oblíbence obdivuji a strašně jim fandím. S některými jsme neustále v kontaktu a předáváme si, krom nezbytných drbů, cenné informace a vychytávky. Je to i určitý způsob reklamy.
Výrobky, které má Škutypa nejraději
Jak se snažíte propagovat Váš obchod na DoGala nebo obecně Vámi vyráběné výrobky? Jaká forma propagace vlastního obchodu je podle Vás nejlepší? Největší a nejlepší reklamou pro mě jsou však spokojení zákazníci. Pokud není spokojený zákazník, můžu se na hlavu stavět a nic mi to nebude platné. Když mě políbí múza, napíšu blog a mezi čekáním na její polibky komunikuji s ostatními prodejci a svými přáteli na facebooku. Své výrobky nosím i do místního obchůdku, kde jsou žádaná hlavně zvířátka. Pořádám kurzy fima, kde si získávám své příznivce, nejen pro fimo, ale i pro své výrobky. Zkrátka a dobře, důležitá je aktivní komunikace.
Výrobky, které má Škutypa nejraději
Kde berete inspiraci k tvorbě nových výrobků? Všude kolem sebe. Ve věcech, které ostatní berou jako samozřejmost. Největší inspiraci však nacházím v přírodě. Ona je opravdu mocná čarodějka. Nabízí nepřeberné množství barev a tvarů, které probudí vaši fantazii a nutí vás neustále přemýšlet, jak ztvárnit to, či ono, aby vznikl originální šperk, nebo dekorace. Proto také upřednostňuji ruční tvorbu nad tou sériovou. Každý autor začíná od píky, od nápadu, který posléze ztvárňuje do finální podoby. A i když je třeba vyrobit více kusů, nikdy nejsou nachlup stejné. I moje výrobky v sobě mají kus mého já, mého srdce, mojí duše. Každý kousek dělám, nejen s radostí, ale i s pečlivostí a láskou.
Výrobky, které má Škutypa nejraději
Co je podle Vás nejtěžší ve Vašem tvoření, co jsou největší překážky? Jedinou překážkou pro mojí tvorbu je nedostatek času. Řečeno s nadsázkou. Potřebovala bych ještě jedny ruce a den aby měl alespoň 48 hodin. Láká mě spousta technik, které bych i chtěla přinejmenším vyzkoušet. Smaltování, plstění, malba na textil, šperky z filcu, origami... Snad někdy. Třeba až budu v důchodu ve své vysněné roubence.
Výrobky, které má Škutypa nejraději
Kde byste chtěla být za 10 let? To je moc daleká budoucnost. Většina dlouhodobých plánů se zhatí. Takže neplánuji a beru, co mi přijde do cesty.
Pracovní prostor, kde vznikají výrobky nejenom z fima a "Candy Bag"
Fimo je pro Škutypu náhradou za hlínu.
Myslím, že jsem toho na sebe prozradila dost a dost. Jestli někomu přesto všechno chybí nějaké informace, tak mu dávám prostor pro jeho fantazii. Všem přeji spoustu polibků od múz, inspirace, elánu pro tvoření a samozřejmě krásný den. Pavla Škutová alias Škutypa Do DoGala.cz moc děkujeme za krásný čtivý rozhovor.